Padlás

7 gyakori ok, amiért a gyerekek sírnak, amit nem mindig könnyű felismerni

Egy „nagy gyerek” sírását nehezebb lehet megfejteni, mint azt a sírást, amit csecsemőkorban olyan elmélyülten tanulmányoztál.

Íme, egy rövid betekintés a nagygyerekek sírásának legfőbb kiváltó okaiba és néhány meglepő megnyugtató stratégiába.

Sok oka van annak, hogy a gyermeked sírását nem könnyű dekódolni – amikor a gyerekek idősebbek lesznek, a sírásuk okai sokkal összetettebbé válnak, mint csecsemőkorban voltak.

Képzeld el a következő szituációt:

Reggel van, sietnetek kell. Már az ajtóban a kabátot veszitek, amikor a lányod kiborul a leggings-je miatt. Túl bő! Túl fekete! Túl… nadrágos!

A nagy könnyek, amelyek végiggördülnek az arcán, szívszorítók, de egyben frusztrálók is, mert ez csak egy nadrág, és mennetek kell. Próbálod megnyugtatni és elterelni a figyelmét, és végül kiléptek az ajtón, ő pedig, még mindig sír.

Akár van értelme, akár nincs, a gyermek sírása mindig üzenetet küld.

Az üzenet tartalma attól függően változik, hogy hol tartanak fejlődési szempontból és mi történik. De nem számít, mi a kiváltó ok, a könnyek tudatják, hogy a gyermeknek egy kis segítségre van szüksége ahhoz, hogy szabályozza az érzelmeit, és képes legyen továbblépni.

Olvass tovább, hogy megtudd, milyen rejtett üzenetek rejlenek gyermeked zokogásában, és hogyan segíthetsz.

Gyermeked túlfáradt

Amikor egy gyerek (vagy akár egy felnőtt) túlfáradt, a teste extra adrenalint és kortizolt szabadít fel, hogy éberen tartsa. Ezek ugyanazok a hormonok, amelyek a stresszre adott válaszként szabadulnak fel.

Ezek a hormonok érzékenyebbé tehetnek minket a nyűgösségre és a könnyekre. Ráadásul a gyerekek agyának érvelő központjai még mindig fejlődik, így kétszeresen is nehezükre esik kontrollálni az impulzusaikat és érzelmeiket, amikor lemerülnek, ami a gyerek sírásához vezethet.

Ha már rájöttél, hogy a könnyek a fáradtságtól erednek, ne próbálj alkudozni vagy meggyőzni a gyerekedet arról, hogy álmos. Csak vidd az ágyba, amilyen gyorsan csak tudod.

A fáradt gyerekeknek nincs sávszélességük arra, hogy bármilyen frusztrációt feldolgozzanak, és ez nem a megfelelő idő arra, hogy megpróbáljuk megbeszélni velük a dolgokat. Ha ez gyakran előfordul, gondold át, hogy a család mennyire helyezi előtérbe a pihenést vagy az alvást.

Gyermeked túlterhelt

Kutatások szerint az emberek 20%-a szenzoros feldolgozási érzékenységgel (SPS) rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy másoknál érzékenyebbek a hangokra, a fényekre és a zajokra. Ennek eredményeképpen az SPS-szel rendelkező gyermekek túlterheltek lehetnek, és hangos vagy kaotikus helyzetekben, például születésnapi partikon könnyekben törhetnek ki. Ez nem érzékszervi rendellenesség.

Emlékeztesd magad, hogy a sírás jótékony hatással lehet a gyerekekre. Gyakran azt gondoljuk, hogy a mi feladatunk, hogy a gyermekünk sírását megszüntessük, de ez tévhit.

Ha a gyermeked megosztja veled a nagy érzéseit, ahelyett, hogy megpróbálnád elfojtani a könnyeit, segíts neki azonosítani, hogy mi történik, mondván például: „Ez nehéz volt. Nagyon feldúlt vagy. Itt vagyok melletted. Segíthetek neked.”

A gyermeked fájdalmat érez

A csecsemők fájdalomsírása általában hangosabb és intenzívebb, kevesebb levegővétellel, míg a nyűgös sírás mélyebb hangú és szabálytalanabb. 3-4 éves korukra a gyerekek már a fájdalomra számítva is sírhatnak. Most már képesek a jövőbe nézni, és elképzelni, hogy valami, például egy szálka eltávolítása vagy egy injekció beadása fájni fog.

Egy megnyugtató fizikai érintés vagy ölelés hatására az oxitocin – egy hormon, amely erős természetes fájdalomcsillapító – felszabadul.

Ha a gyermeked fél a jövőbeli fájdalomtól, például egy injekciótól, kezdd az empátiával, mondj valami olyasmit, mint például: „Az injekció félelmetes számodra, és félsz, hogy fájni fog”, vagy „Az injekció nem szórakoztató. Senki sem szeret injekciót kapni”.

Ezután térj át a problémamegoldásra. „Ha az orvosi rendelőben várakoztok, elterelheted a figyelmét azzal, hogy azt mondod: „Tegyél úgy, mintha az ujjaim születésnapi gyertyák lennének”, miközben a gyermeked előtt mozgatod őket. Majd mondd: ‘Kívánj a legszebbet, és fújd el őket!””.

Ha még otthon vagytok, kezdd empátiával, majd lépésről lépésre írd le, mi fog történni. Tervezz utána egy rövid és szórakoztató tevékenységet, például egy kirándulást a parkba vagy egy forró kakaót, hogy legyen mit várnia.

A gyermeked éhes

A nagygyerek sírásának egyik legnagyobb oka az éhség. A felnőttekhez hasonlóan egyes gyerekek is megéheznek, ha egy ideje nem ettek, és leesik a vércukorszintjük. Ne feledjük, hogy a gyerekeknek általában három-négy óránként kell enniük a nap folyamán – ez három étkezést és két uzsonnát jelent. A megfelelő üzemanyag nélkül agyuk gondolkodási, tanulási és érzelmi szabályozási folyamatai lelassulnak.

A kisgyerekek nem képesek arra, hogy éhségüket ugyanúgy leállítsák és várjanak az étkezéssel, mint a felnőttek, így sokkal valószínűbb, hogy nyafognak amikor a tartalékaik fogytán vannak.

Ha tudod, hogy a gyermeked mindig éhes, amikor vacsorát készítesz, kínálj egy „előételt” bébirépából, salátából vagy almaszeletekből. És kerüld el, hogy megkérdezd az éhes gyereket, mit szeretne enni. Ehelyett adj nekik valamit, amiről tudod, hogy elfogadja.

Ne feledd, hogy most még nem tudnak gondolkodni, és a választási lehetőségek felajánlása valószínűleg frusztrációhoz vezet.

Gyermeked bűntudatot érez

A gyerekek 3 éves koruk körül kezdenek empátiát érezni mások iránt, és sírva fakadhatnak, ha megbántottak valakit, vagy valami rosszat tettek. Ez a reakció a valódi bűntudat jele, és nem teljesen tudatos törekvés arra, hogy elkerüljék a bajt.

Tanítsd meg a bűntudatos gyerekedet arra, hogyan tegyen jóvátételt, hogy túlléphessen a felzaklató helyzeten. Ha például ledöntötte a húga LEGO-várát, kérdezd meg tőle: „Mit tehetnél, hogy jobban érezd magad?  Talán azt fogja mondani, hogy a bocsánatkérés mellett segítsenek neki újjáépíteni – vagy bátoríthatod őket, hogy erre a következtetésre jusson.

A gyermeked fél

A félelem egészséges és normális érzelem, amely segíti az embereket a túlélésben. A csecsemők és kisgyermekek gyakran sírnak, ha valami túlterheli az érzékeiket. A hirtelen vagy váratlanul bekövetkező dolgok azért ijesztőek, mert a gyermek nehezen tudja értelmezni őket.

3 éves korára a gyermek képzelőereje kivirágzik, és olyan dolgoktól is elkezdhet félni, amelyek korábban nem zavarták, például az állatoktól vagy a sötétségtől, ami síráshoz vezethet.

Érezz vele együtt, még akkor is, ha a félelme indokolatlannak tűnik. Az agyműködés szempontjából a meghallgatás érzése valóban segít a gyerekeknek megnyugodni.

Kezdd tehát azzal, hogy valami olyasmit mondasz, mint például: „Ez nagyon ijesztőnek tűnik számodra”. Majd bátorítsd a gyerekedet azzal, hogy tudod, hogy elég erős ahhoz, hogy szembenézzen ezzel, még ha fél is.

A gyermeked dühös

Amikor a kisgyermeked toporzékol, kiabál, vagy becsapja az ajtót, ne feledd, hogy az ilyen korú gyerekeknek kevés érzelmi kontrolljuk van. A dühöngő könnyeik azért folyhatnak, mert valamit igazságtalannak éreznek, valaki megakadályozta a terveiket, vagy nem kapták meg, amit akartak.

A gyermek agyának azon területei, amelyek segítenek neki rugalmasabbá válni, még fejlődnek. A kiabálás impulzív reakció, nem pedig választás. Még a 8-9 évesek sem rendelkeznek annyi érzelmi kontrollal, mint a felnőttek.

Mondd meg a kicsinek: „Nagyon mérges vagy. A szandálodat akartad felvenni, pedig odakint hideg van”. Vagy egy nagyobb gyereknek: „Nagyon frusztráltnak tűnsz. Tudom, hogy mennyire el akartál menni”. Az empátia segít letörölni a könnyeiket – függetlenül attól, hogy mi okozta azt.

A legjobb dolog, amit tehetsz, amikor a gyermeked kiborul, hogy nyugodt maradsz – a te plusz stresszed csak ronthat a helyzeten. De bármit is teszel, ne bagatellizáld el az élményüket, még gondolatban se.

Ehelyett próbáld ki az alábbi stratégiák valamelyikét:

Emlékeztesd magad, hogy ők még csak gyerekek.

A gyermekednek szüksége van arra, hogy racionális ember legyél a magas érzelmi töltetű pillanatokban, mert ők nem tudnak azok lenni.

Szünet

Tarts egy 30 másodperces szünetet, amikor ideges vagy. Az inger és a válasz között gondolj a legjobb szülői énedre, és arra, hogyan tudnád ezt most megoldani.

Képzeld el magad, ahogy ringatózol a viharban.

Egy gyerek hisztije zavaró érzés lehet, de el fog múlni. Képzelj el egy vihart, ami átvonul. Te csak ülsz a szélén, nyugodtan és ítélkezés nélkül, de vársz. Más szóval, ne hagyd, hogy a szél ide-oda sodorjon.

Lélegezz

Kezdd azzal, hogy négy másodpercig belélegzel, majd hat másodpercig kilélegzel. Ezt a technikát ütemezett légzésnek nevezik. Ez beindítja a relaxációs válaszreakciót, ami segít megnyugodni. Nem kell titkolnod a gyermeked előtt. Biztonságos módon megmutatod neki, hogy neked is vannak nagy érzelmeid, és megmutatod neki, mit tehetnek, ha ők is hasonlóan éreznek.

Hogyan csitítsuk el a könnyeiket?

Miután megértetted, hogy gyermeked miért sír, és megnyugtattad magad, léphetsz, hogy támogasd gyermeked érzelmeit.

Először hallgasd meg, majd javítsd ki

Ne siettesd ezt a részt. Hallgasd meg gyermeked történetét, és várd meg, amíg látod, hogy az arca vagy a testtartása megenyhül – ez annak a jele, hogy készen áll meghallgatni a tanácsodat vagy a magyarázatodat. A felnőttek hajlamosak gyorsan átugrani az érzelmeket, hogy megoldást találjanak, de a gyerekek addig nem képesek meghallgatni, amíg nem érzik, hogy teljesen meghallgatták őket.

Adj egy kis teret

Egyes gyerekek szeretik, ha ölelik őket, másoknak viszont szükségük van a saját terükre. Ez egy módja annak, hogy a gyermek megtanulja, hogyan nyugodjon meg. Anélkül, hogy éreztetnéd a gyerekkel, hogy száműzöd a sírás miatt, kérdezd meg, hogy szeretne-e egy kényelmes „fészket” a kanapén könyvekkel és egy takaróval, vagy inkább egyedül a hálószobájában szeretne nyugalmat és csendet.

Fogjon egy jégcsomagot

Ha hideg vizet fröcsköl, vagy valami hűvöset tesz a gyermeke homlokára, szemére vagy arcára, az segíthet neki, hogy kilábaljon egy különösen intenzív érzelmi spirálból.

A hideg érzés kiváltja a „merülési választ”, amely automatikusan lelassítja a légzést, megnyugtatja a testet, és ezzel együtt csökkenti az érzelmi hőmérsékletüket. Csak mindenképpen kérdezd meg előbb a gyermeked, mielőtt ezt tennéd.

Nevettesd meg

Azoknál a gyerekeknél, akik gyakran sírnak, a könnyek a feszültség és a felgyülemlett energia elengedését jelenthetik. A nevetés ugyanilyen hatásos, ezért építsük be a napi rutinba a bolondozást, a táncot vagy az egymás kergetését a házban. Ez olyan, mintha egy nyomásszelepet engednénk ki.